فواید متوقف کردن شستشوی هر روزه موها

رنامه‌ریزی می‌كند و تصمیماتی می‌گیرد. طبعا در چنین برنامه‌ریزی زمان كمتری صرف تفریحات و غیره خواهد شد. هنگامی كه فرد در در مقابل وسوسه تماشای یك برنامه تلویزیونی مقاومت می‌كند، در واقع بیشتراز مهارت خود برای خیر اعلام کردن به خود فایده می‌كند.

** نه گفتن به دیگران: هنگامی كه خواسته‌های فرد و تمایلات فرد با خواسته‌های دیگران منافات پیدا می‌كند. در این موقعیت فردی كه تمایلات و خواسته‌های خویش را ترجیح می‌دهد، بدون چار میباشد در در مقابل خواسته‌های دیگران مقاومت كند. چه‌طور میتواند این كار را انجام دهد؟ تصور كنید دانش‌آموزی كه كتاب درسی خود را برای مطالعه خودش حتمی دارد در علیه درخواست دوستش كه كتاب او را شب آزمون به امانت می‌خواهد، چه عكس‌العملی باید داشته باشد. در چنین مواردی معمولا مهارت نه بیان کردن احساس می‌شود.

علت های زیادی در مشكل «نه گفتن» افراد نقش دارد، بیش تر از جمله:

– ترس بیش تر از دست دادن ارتباط با فرد مقابل،

– احساس مسۆلیت در خصوص احساسات دیگران،

– اعتقاد به اینكه درصورتی که از درخواست دیگران سر باز بزنید، آدم بد و خودخواهی هستید و ممکن است این كار را با بیشتراز خودگذشتگی، ایثار و فداكاری و… كه در برهه زمانی كودكی به شما آموخته اند، در تناقض می بینید،

– احساس کلیدی و با ارزش بودن در مواقعی كه درخواستی از شما می شود و تصور اینكه در صورتی حتی برای یك بار نیز درخواست دیگران را رد كنید، آن ها دیگر شما را به حساب نمی آورند و ممكن می‌باشد چه بسا دیگر از شما چیزی نخواهند،

– دلسوزی كردن برای طرف در مقابل و تصور اینكه در حالتی که خیر بگویید، ممکن است هیچ كس دیگر نخواهد یا این که نتواند به او كمك كند و در سود ممكن میباشد كارش منش نیفتد،

– تصور اینكه در صورتی‌که نه بگویید، طرف درمقابل دیگر شما را دوست نخواهد داشت.

اینکه شما بتوانید حالات و احساسات درونی‌تان را به‌راحتی به دیگران بگویید، در داشتن ارتباط ها تندرست و شفاف خیلی مهم و مۆثر است.اصلاً بیایید با خودتان روراست باشید، چقدر بیش تر از این‌که خواسته‌ها و آرزوهای دیگران را به ارزش عقب ماندن خودتان، برآورده می‌کنید ناراضی هستید؟!

وقتی برنامه کاری و درسی‌تان را برای دیگران بازگو می‌کنید، عملا اطلاعاتی را در اختیارشان قرار می‌دهید که آنها را قادر می نماید تا برای اوقات فراغت شما برنامه بریزند و درخواست‌هایشان را به یار و همدم این جمله امروز که کلاس نداری یا این که امروز که کاری نداری مطرح کنند
اگر بخواهید اقتدار «نه» بیان کردن را در خودتان تقویت کنید، از همین اکنون این کار را انجام دهید و به فردا واگذار نکنید تا فردا افسوسش را نخورید. «نه» گفتن را بیش تر از همین الآن با کارهای کوچک آغاز نمایید و به تدریج آن را در همه‌ امور توسعه و گسترش دهید.

راه‌های متفاوت «نه گفتن» منطقی

برای رد کردن یک درخواست نابه‌جا راه‌های مختلفی وجود دارد، مثل این‌که سوای تعارف و بی‌حاشیه «نه» بگویید یا این که این‌که در کنار این پاسخ قاطعانه دلیلتان را نیز بگویید، البته «نه» شما می بایست محکم‌تر از دلیلتان باشد تا طرف علیه درصدد رفع استدلال برنیاید. چنانچه پیشنهاد بهتری برای او دارید مطرح فرمایید مثلا در برابر درخواست رفتن به بوستان بگویید: «امروز که عمل دارم ولی برای یک روز دیگر توصیه بهتری دارم، موافقی به نمایشگاه برویم.» در این رویه علاوه بر این‌که تسلیم خواسته دیگران نشده‌اید، می‌توانید به یک کدام از بیشتراز ایده‌های خودتان که می‌خواستید انجام دهید، جامه عمل بپوشانید. یکی از دیگر از راه‌های رد کردن درخواست دیگران این می‌باشد که در صورت توانایی، خودتان به او راهکار بدهید، برای مثال وقتی از شما می‌خواهد برایش فلان کتاب را بخرید بگویید: کتابفروشی فلان جا هم این کتاب را دارد، خودت را معطل من نکن، ممکن است اینجانب تا هفته آینده هم وقت نداشته باشم.

راه‌هایی برای تقویت مهارت «نه» گفتن

هدفمند باشید: تا وقتی که شما برای زندگیتان اولویت‌بندی نکرده باشید، در خودتان نیازی به این مهارت حس نمی‌کنید. به این ترتیب برنامه دیگران خود به خویش برنامه شما می‌شود. بیکار بودن سبب ساز می‌شود دیگران برایتان کار گونه کنند، ولی نه کاری که به درد شما بخورد؛ کاری که به درد آنها می‌خورد! پس شما ناچار می‌شوید پرستار خواهرزاده و برادرزاده‌تان بشوید، هنگامی دوستتان دلش گرفته است، ساعت‌ها به درددلش گوش دهید و انرژی خودتان را بیش تر از لابه‌لا ببرید، هنگامی همکلاسی‌تان هوس سینما رفتن کرده است او را همراهی فرمائید و…

گول برچسب‌ها را نخورید: گاهی اوقات خانواده یا این که دوستان، شما را براساس آنچه خودشان فهم کرده‌اند، تعریف می‌کنند. مثلا هنگامی در توده دوستان هستید یکی به دیگری می گوید فلانی خیلی دست و دلباز است. همین تعریف، شما را بدون چار می‌نماید برای مراقبت این صفت مثبت، حسابی دست و دلبازی کنید و هیچ‌گاه دربرابر خرج تراشی‌هایی که برای شما نفعی ندارد «نه» نگویید.

برنامه‌هایتان را برای هر کسی بازگو نکنید: وقتی برنامه کاری و درسی‌تان را برای دیگران بازگو می‌کنید، عملا اطلاعاتی را در اختیارشان قرار می‌دهید که آن‌ها را توانمند میکند تا برای اوقات فراغت شما برنامه بریزند و درخواست‌هایشان را به ملازم این جمله امروز که کلاس نداری یا امروز که کاری نداری مطرح کنند! و این شرایط «نه» اعلام کردن را برای شما پرهزینه‌تر می‌کند.

خرید عروسی و نمایندگی پاناسونیک کلفت داماد!

شاید یک کدام از از زیباترین رویاهای دختران بیشتراز کودکی این باشد که روزی لباس سپید رنگ عروسی را بر تن کنند، به عبارتی لباسی که تمام شخصیت های کارتونی بچگی ها یشان از سیندرلا گرفته تا سفیدبرفی در پایان به تن می کردند و قدم در خانه خوشبختی می گذاشتند. ولی این روزها خرید همین لباس رویایی به یکی از بیشتراز بزرگترین دغدغه های جدید دامادهایی تبدیل شده می باشد که می خواهند به اصطلاح آستینی برای خویش بالا بزنند و تشکیل زندگی بدهند. البته بها این لباس رویایی ارتباط مسقیمی با محله ی فروشش هم دارد.
لباس عروس
در روزگاری خیر چندان دور، رفتن به خانه اقبال به این دشواری ها نبود. آن روزها، مادربزرگ ها و مادر مادربزرگهای ما برای جامه عروسی صرفا به پوشیدن جامه سپید ساده ای که آن‌ها را بیش تر از سایر حاضران مجلس قطع کند، اکتفا می کردند و این طور نبود که حتما جامه عروس بایستی عمل فلان خیاط در فلان ناحیه شهر باشد. این روزها البته تهیه و تنظیم خرقه عروس هایی که قیمت هایشان گاه به یک سری میلیون تومان هم می رسد، به یکی‌از بیشتراز کابوس های جدید داماد ها بدل شده است.

فلسفه لباس سفید برای عروسی
شاید این پرسش برای همه پیش آمده باشد که اصلا فلسفه این که لباس عروسی می بایست سفید باشد، چیست و بیشتراز کجا آغاز شده است. خرقه عروسی به سبک امروزی آن بیشتراز انگلستان زمان ویکتوریا شروع شده و بر گفته بیش تر از لباسهایی است که آن روزها عروس انگلیسی به خصوص در خانواده سلطنتی بر تن می کردند. ولی پیش بیش تر از این که جامه سفید عروسی به شکل یک مد در بین المللی در بیاید، عروس های هر کشور یا این که شهری بر شالوده فرهنگشان لباس منحصر می پوشیدند که معمولا رنگ هایی شاد و تند داشت. البته این روزها دختران عشایری هم دیگر جامه عروسی بومی شان را به تن نمی کنند و برای مراسم عروسی شیوه مزون های نزدیکترین شهر به محل زندگیشان را پیش می گیرند. البته این روزها دیگر رنگ سپید یخچالی برای لباس عروسی مد نمی باشد و ترکیبی از سفید و زرد که اصطلاحا به آن نباتی می گویند، رنگ لباس عروس های امروزی شده است.

ماندانا» یک کدام از دیگر بیش تر از دختران جوانی میباشد که مزون های پاساژ مریم را برای یافتن جامه گزینه نظرش تحت و رو می کند. او درباره ارزش های جامه عروس ها می گوید: «خب هر چقدر پول بدهی همانقدر نیز آش می خوری! جامه عروس های اینجا نیز قیمت برند و کیفیتشان را می گیرند نظیر تمامی اجناس مارکدار دیگر. کسی که می خواد از جامه عروس با کیفیت تهیه کند، بایستی قیمتش را هم بپردازد!»

مزون های میرداماد و خرقه عروس های یک سری میلیونی
خیابان میرداماد تهران یکی بیشتراز مرکز ها فروش لباس های عروسی هست البته با ارزش هایی نجومی. «نازنین» جدید عروسی می‌باشد که این روزها در مزون های پاساژ «مریم» میرداماد به دنبال پیدا کردن جامه عروس مسئله نظرش است. «نازنین» درباره بها جامه عروس های میرداماد می گوید: «من پیش بیش تر از این خیلی درباره �